CULINAR FORUM BY VIO

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
CULINAR FORUM BY VIO

RETETE CULINARE:DE LA LUME ADUNATE SI IARA`LA LUME DATE!

ORA EXACTA

Weather Widget

Ultimele subiecte

» TORT DIPLOMAT CU CAPSUNI
Retete de cafea 75ed7710Joi Oct 18, 2012 2:42 am Scris de RadarForum

» Tratament naturist pt colesterol si trigliceride
Retete de cafea 75ed7710Dum Iul 08, 2012 2:57 am Scris de NicoletaSima

» Meniul zilei
Retete de cafea 75ed7710Sam Iul 07, 2012 4:11 am Scris de AnastasiaM

» Aici...Grecia
Retete de cafea 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:40 am Scris de monic

» Chiftelute din dovlecei
Retete de cafea 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:34 am Scris de monic

» Prajitura cu mac si prune
Retete de cafea 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:31 am Scris de monic

» Zacusca cu ciuperci
Retete de cafea 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:28 am Scris de monic

» Piept de pui cu sos alb
Retete de cafea 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:24 am Scris de monic

» Supa de morcov si dovleac cu ardei gras
Retete de cafea 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:19 am Scris de monic

» Un excavator de inghetata!
Retete de cafea 75ed7710Vin Iul 06, 2012 2:57 am Scris de monic

» CHIPSURI DE DOVLECEI(BIO)
Retete de cafea 75ed7710Mar Iul 03, 2012 3:16 am Scris de olga40

» INGHETATA CARAMEL CU CROCANT LION
Retete de cafea 75ed7710Mar Iul 03, 2012 3:11 am Scris de olga40

» DULCEATA DE ZMEURA
Retete de cafea 75ed7710Mar Iul 03, 2012 3:05 am Scris de olga40

» maiestrie-talent-fantezie
Retete de cafea 75ed7710Dum Iul 01, 2012 3:12 am Scris de Narcisa91

» Harissa-sosul care taie arsita
Retete de cafea 75ed7710Joi Iun 28, 2012 7:51 am Scris de jeni

COUNTERS

CULINAR FORUM BY VIO

CULINAR FORUM BY VIO

SFATURI CULINARE

RADIO KISS FM


POFTA BUNA!

Food Photos

A/CLIK dr.

free counters
Free counters Curs Valutar BNR Convertor Valutar Page Rank CULINAR FORUM BY VIO Top66 Statistici TOP-SITEURI - Cele mai vizitate siteuri astazi TOP-RO - Top siteuri din Romania ClickLink.ro director web

MERCI PT.VIZITA!!!

LinkPro - Director Web

    Retete de cafea

    bucatarunr1
    bucatarunr1
    NIVEL 1
    NIVEL 1


    Mesaje : 49
    Data de inscriere : 05/08/2011
    Varsta : 49

    Retete de cafea Empty Retete de cafea

    Mesaj Scris de bucatarunr1 Dum Aug 28, 2011 3:58 am

    Cafe Glace

    Ingrediente: 3/4 l lapte, 3 dl cafea concentrata, 300 g. zahar, 300 g frisca, vanilie.

    Mod de preparare: Spre deosebire de inghetata de cafea, aceasta nu este decat o cafea cu lapte obisnuita, pusa in vas sa inghete si servita mult mai moale decat celelalte inghetate.

    Se fac la filtru trei decilitri de cafea concentrata. Se fierbe laptele cu putina vanilie (dupa dorinta). Se da la o parte. Se adauga cafeaua si zaharul si se amesteca pana ce se topeste zaharul. Dupa ce s-a racit bine, se adauga frisca proaspata, nebatuta. Se pune compozitia in vas si se amesteca. Se serveste indata ce este gata, in cesti sau in pahare, punand deasupra putina frisca batuta cu zahar.


    Cafea la rece

    Degustarea unei cafele fierbiti este un deliciu, dar pentru cine nu stie, cafeaua rece este de asemenea o delicatesa ce iti rasfata papilele gustative intr-un mod unic.
    Ingrediente:
    1 jumatate de ceasca cu gheata pisata
    2 cescute espresso
    4 lingurite de ciocolata fierbinte
    3 lingurite ulei de masline
    3 lingurite zahar
    Frisca
    2 cescute lapte
    1 lingurita vanilie

    Mod de preparare

    Mai intai, amestecati cele 2 cescute de espresso cu laptele. Cand formati un amestec uniform, adaugati zaharul si ciocolata praf si dizolvati-le in compozitie. Adaugati lingurita de vanilie si o cescuta frisca, apoi gheata pisata. Amestecati pentru cca 30 de secunde, apoi turnati bautura in pahare mari, lasand loc si pentru frisca cu care se va orna.

    Cafe mexicana

    Mexicanii adora cafeaua condimentata, indulcita, aromata si cu parfum de vanilie. Se poate consuma dimineata, pentru a indulci ziua si este si o splendida companie pentru desert.

    Pentru a prepara 6 cani, aveti nevoie de:
    125 ml cafea instant
    80 ml de sirop de ciocolata
    250 ml lapte
    1 lingurita de vanilie
    1 lingurita de chimen
    1 l de apa
    60 ml zahar brun
    frisca si chimen pentru ornare

    Puneti cafeaua si chimenul intr-un filtru de cafea si puneti apa in dispozitivul special (al filtrului). Intr-un vas mic, combinati zaharul brun cu siropul de ciocolata si laptele.

    Puneti amestecul la foc pana se dizolva zaharul. Adaugati cafelei deja preparate o lingurita de vanilie. Puneti cafeaua in cesti si garnisiti-o cu frisca si chimen.


    Cappucino Fiorentino

    Cu siguranta ti-ar placea sa-ti pregatesti singura un capucinno traditional, asa cum este el servit in Italia.

    Proportiile corecte sunt 1/3 de espresso cald si 2/3 de spuma de lapte si frisca. Se umple trei sferturi un pahar cu lapte proaspat, apoi se toarna espresso cald deasupra laptelui. Apoi se toarna spuma de lapte sau frisca cu foarte multe grija, pentru a nu se dizolva inainte de a fi servita. Se pudreaza cu cacao neindulcita si cu praf de ciocolata (preferabil neagra). Se serveste intr-o ceasca asemanatoare cu cea se ceai, alaturi de un biscuite.

    Cocktailuri cu cafea

    Nu exista cu adevarat o regula a ingredientelor care se pot folosi pentru un cocktail, de aceea cafeaua ocupa un loc de cinste in combinatiile bauturilor cele mai rafinate.

    Cafea irlandeza
    Pentru preparare aveti nevoie de: 1 1/4 Irish Whisky, 1/2 cl Kahlua, cafea, frisca, crema de menta.
    Turnati cafeaua peste Irish Whisky si Kahlua, ornati cu frisca si cu crema de menta si decorati cu o cireasa.

    Cafea italieneasca
    Pentru preparare aveti nevoie de: 1 1/4 cl. Amaretto, cafea, frisca.
    Turnati cafeaua peste Amaretto, ornati cu frisca si garnisiti cu o cireasa.

    Cafea englezeasca
    Pentru preparare aveti nevoie de cate 1/2 cl. de Kahlua, Amaretto, Tia Maria & crema de cacao, cafea, frisca.
    Se combina lichiorurile, se umple paharul cu cafea si se orneaza cu frisca.

    Cafea mexicana
    Pentru preparare aveti nevoie de 3/4 cl. de Kahlua si tequila, cafea, frisca.
    Se toarna cafeaua peste lichioruri si se orneaza cu frisca, se garniseste cu o cireasa.


    Cafea irlandeza

    Timp de preparare:
    15 min (complexitate redusa)
    Ingrediente
    un pahar de vin incalzit, cafea, 50 ml crema de whisky irlandeza, un sfert de ceasca frisca tare, scortisoara
    Mod de preparare
    Se pune cafeaua in paharul incalzit. Se adauha crema de whisky si se amesteca bine. Se acopera cu frisca. Se decoreaza cu scortisoara


    Cafea caraibiana

    Timp de preparare:
    15 min (complexitate redusa)
    Ingrediente
    25 ml lichior crema de ciocolata, 25 ml rom negru, cafea fierbinte; frisca si scortiosara pentru final
    Mod de preparare
    Se pune marginea paharului in suc de lamiie si apoi se presara zahar. Se toarna lichiorul si romul, se pune cafeaua si se acopera cu frisca si scortisoara.


    Cafea aurie

    Timp de preparare:
    15 min (complexitate redusa)
    Ingrediente
    cafea fierbinte, 10 ml triplu sec, 10 ml amaretto, 10 ml whisky crema, 10 ml lichior de alune, scortisoara, frisca, ciocolata
    Mod de preparare
    Se pun toate ingredientele cu exceptia cafelei si scortisoarei intr-un pahar de whisky. Se adauga cafeaua si scortisoara si se amesteca. Se orneaza cu frisca si fulgi de ciocolata


    Cafea tonic

    Timp de preparare:
    20 min (complexitate redusa)
    Ingrediente
    6 cesti cafea tare, 6 linguri smintina, 6 linguri coniac, 12 lingurite zahar, 6 cuburi gheata
    Mod de preparare
    Se prepara o cafea tare, bine indulcita. Se amesteca cu smintina, se bate bine, apoi se adauga coniacul si se lasa sa se raceasca. Se pune lichidul in termos, adaugindu-se cuburile de gheata.


    Ness Cafe Frappe

    Timp de preparare:
    5 min (complexitate redusa)
    Ingrediente
    inghetata de vanilie, nes, lapte, scortisoara
    Mod de preparare
    Se amesteca cu mixerul laptele cu nesul. Dupa aceea se adauga o lingura rasa de inghetata si se stropeste cu scortisoara.
    Se serveste intotdeauna rece. Se poate pune si frisca deasupra.


    Caffe Frappe

    Timp de preparare:
    5 min (complexitate redusa)
    Ingrediente
    pentru 6 portii: 9 lingurite ness cafe, 6 lingurite zahar, 6 cupe de inghetata de vanilie, 6 - 12 cuburi de gheata, frisca
    Mod de preparare
    Se freaca bine nessul cu zaharul si cu apa, adaugata cite putin pina cind se obtine aproximativ 1 litru de ness. Se toarna amestecul in 6 pahare inalte - de cocktail -, care se umplu aproximativ jumatate; se adauga cite o cupa de inghetata, 1- 2 cuburi de gheata si frisca, dupa gust. Se pot folosi in loc de apa, la prepararea nessului, Coca-cola sau Pepsi-Cola. In acest caz dureaza ceva mai mult din cauza spumei.
    Se infige un pai si se serveste foarte rece.


    Cold Cream Cofee

    Timp de preparare:
    10 minute (complexitate redusa)
    Ingrediente
    - expreso mare
    - cioc fierbinte
    - 3 ling. zahãr
    - 2 cescute lapte
    - 1 linguritã zahãr vanilat
    Mod de preparare
    Se amestecã expreso cu lapte apoi se toarnã 2 lingurite ciocolata fierbinte, zahãr vanilat si o cescutã de friscã si gheata pisatã.
    Se amestecã si se orneazã cu friscã si cioc.rasã deasupra


    Caramel Ice Coffee

    Ingrediente pentru doua portii:
    * 400 ml cafea
    * un pahar de frisca
    * patru linguri sirop de caramel (cinci linguri de zahar se caramelizeaza pana ce capata o culoare maron deschis, apoi se adauga cateva linguri de apa si se fierbe un pic la foc mic)
    * patru linguri inghetata de vanilie.

    Mod de preparare:
    Cafeaua calduta se toarna in pahare inalte.
    Se adauga cate doua linguri de inghetata in fiecare pahar.
    Se pune siropul de caramel, se orneaza cu frisca si se presara putina cacao deasupra.



    toate retetele sunt preluate de pe internet.

      Data/ora curentă este: Joi Mai 16, 2024 11:21 pm