CULINAR FORUM BY VIO

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
CULINAR FORUM BY VIO

RETETE CULINARE:DE LA LUME ADUNATE SI IARA`LA LUME DATE!

ORA EXACTA

Weather Widget

Ultimele subiecte

» TORT DIPLOMAT CU CAPSUNI
BUCATARIA ITALIANA 75ed7710Joi Oct 18, 2012 2:42 am Scris de RadarForum

» Tratament naturist pt colesterol si trigliceride
BUCATARIA ITALIANA 75ed7710Dum Iul 08, 2012 2:57 am Scris de NicoletaSima

» Meniul zilei
BUCATARIA ITALIANA 75ed7710Sam Iul 07, 2012 4:11 am Scris de AnastasiaM

» Aici...Grecia
BUCATARIA ITALIANA 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:40 am Scris de monic

» Chiftelute din dovlecei
BUCATARIA ITALIANA 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:34 am Scris de monic

» Prajitura cu mac si prune
BUCATARIA ITALIANA 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:31 am Scris de monic

» Zacusca cu ciuperci
BUCATARIA ITALIANA 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:28 am Scris de monic

» Piept de pui cu sos alb
BUCATARIA ITALIANA 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:24 am Scris de monic

» Supa de morcov si dovleac cu ardei gras
BUCATARIA ITALIANA 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:19 am Scris de monic

» Un excavator de inghetata!
BUCATARIA ITALIANA 75ed7710Vin Iul 06, 2012 2:57 am Scris de monic

» CHIPSURI DE DOVLECEI(BIO)
BUCATARIA ITALIANA 75ed7710Mar Iul 03, 2012 3:16 am Scris de olga40

» INGHETATA CARAMEL CU CROCANT LION
BUCATARIA ITALIANA 75ed7710Mar Iul 03, 2012 3:11 am Scris de olga40

» DULCEATA DE ZMEURA
BUCATARIA ITALIANA 75ed7710Mar Iul 03, 2012 3:05 am Scris de olga40

» maiestrie-talent-fantezie
BUCATARIA ITALIANA 75ed7710Dum Iul 01, 2012 3:12 am Scris de Narcisa91

» Harissa-sosul care taie arsita
BUCATARIA ITALIANA 75ed7710Joi Iun 28, 2012 7:51 am Scris de jeni

COUNTERS

CULINAR FORUM BY VIO

CULINAR FORUM BY VIO

SFATURI CULINARE

RADIO KISS FM


POFTA BUNA!

Food Photos

A/CLIK dr.

free counters
Free counters Curs Valutar BNR Convertor Valutar Page Rank CULINAR FORUM BY VIO Top66 Statistici TOP-SITEURI - Cele mai vizitate siteuri astazi TOP-RO - Top siteuri din Romania ClickLink.ro director web

MERCI PT.VIZITA!!!

LinkPro - Director Web

5 participanți

    BUCATARIA ITALIANA

    CATY
    CATY
    NIVEL 1
    NIVEL 1


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 01/08/2011
    Localizare : ROMANIA

    BUCATARIA ITALIANA Empty BUCATARIA ITALIANA

    Mesaj Scris de CATY Lun Aug 01, 2011 5:30 pm

    Paste carbonara

    Ingrediente

    * 150gr bacon afumat
    * 150 gr cascaval
    * 2 linguri smantana
    * un ou
    * o ceapa medie/mica
    * parmesan
    * o lingura ulei masline
    * paste (400g penne rigate)

    Mod de preparare
    Se pun pastele la fiert conform instructiunilor de pe ambalaj.

    Se taie ceapa marunt, baconul felii si cascavalul tot felii.

    Amestecam bine smantana cu oul.

    Intr-o cratita incinsa punem uleiul, calim ceapa jumatate de minut, adaugam baconul si calim putin. Punem smantana batuta cu oul si omogenizam bine. Adaugam si cascavalul si daca e nevoie putin lapte(50ml). Amestecam pana cascavalul e topit si totul este gata.

    Punem paste intr-o farfurie, sosul peste si presaram parmesan deasupra.


    Ouă florentine


    Ingrediente
    •spanac 500g
    •urzici 200g
    •praz 2 fire
    •ouă 4
    •parmezan 2 linguri
    •smântână 2 linguri
    •ulei 2 linguri
    •sare
    •piper

    Mod de preparare
    Fierbeţi ouăle tari şi, separat, spanacul şi urzicile, în apă cu sare. Scurgeţi spanacul şi urzicile fierte, tocaţi-le mărunt şi amestecaţi-le cu prazul tăiat mărunt, smântână, sare şi piper, după gust. Ungeţi cu ulei 4 forme termorezistente de budincă. Puneţi în fiecare din compoziţia cu spanac. Deasupra aşezaţi câte un ou curăţat de coajă. Peste acesta presăraţi parmezan ras. Puneţi formele la cuptor, la foc potrivit, până când ouăle încep să se rumenească. Serviţi preparatul cald în formele în care s-a copt.


    Gaby_Luk
    Gaby_Luk
    NIVEL 3
    NIVEL 3


    Mesaje : 58
    Data de inscriere : 02/08/2011

    BUCATARIA ITALIANA Empty Lasagna

    Mesaj Scris de Gaby_Luk Vin Aug 12, 2011 8:38 am

    Ingrediente:
    2 catei usturoi,1 ceapa,1/2 morcov,carne tocata 200g,ciuperci 200g,suc de rosii 700ml,lasagna 500g,unt 10g(pentru uns tava),cascaval ras 500g,ulei de masline ,sare,piper ,patrunjel tocat.

    Se calesc in ulei de masline cateii de usturoi tocati marunt dupa care se adauga si restul ingredientelor si se dau intr-un clocot.in acelasi timp se fierb foile in 3 litri de apa cu sare si ulei(pentru a nu se lipi foile intre ele).
    Se unge tava cu unt dupa care se adauga foile+sos+cascaval,foi+sos+cascaval....

    Se dau la cuptor 20 min la 200grade.

    Pofta buna! Surprised

    zmeurica
    zmeurica
    NIVEL 1
    NIVEL 1


    Mesaje : 35
    Data de inscriere : 09/08/2011
    Varsta : 51
    Localizare : Oltenita

    BUCATARIA ITALIANA Empty Delicioasa granita si in varianta Mojito

    Mesaj Scris de zmeurica Sam Aug 13, 2011 11:15 pm

    Cu o aroma racoritoare si usor de preparat, granita este foarte populara in Italia, fiind un amestec de apa, zahar si savori grozave.


    Cele mai multe retete de granita incep prin a fierbe zaharul cu apa intr-o tigaie pana ce se formeaza un sirop. Odata ce siropul s-a racit usor, se continua cu restul instructiunilor din reteta, adaugarea fructelor pasate, siropului de fructe si alte lichide savuroase. Apoi se introduce la congelator.

    Granita Mojito

    Facut cu rom, multa menta proaspata si suc de limeta, acest cocktail cubanez este in mod clar menit sa fie transformat intr-o granita grozava.

    Ingrediente pentru 1 litru
    625ml apa
    100g zahar
    2 limete (lamai verzi)
    40g frunze de menta
    125ml de suc de limeta (de la aproximativ 6 limete)
    3 linguri (45 ml) de rom alb

    Mod de preparare
    Adaugati apa si zaharul intr-o tigaie mica, apoi radeti coaja de limeta de la doua limete direct in tigaie. Aduceti la punctul de fierbere si lasati sa se gateasca, amestecand ocazional, pana ce zaharul se dizolva. Pastrati 5 frunze de menta, adaugati restul de menta in tigaie si luati de pe foc. Acoperiti si lasati pentru 8 minute, apoi luati capacul si lasati sa se raceasca la temperatura camerei.

    Odata ce s-a racit, puneti prin strecuratoare amestecul in recipientul in care doriti sa inghetati granita, apasand pe frunzele de menta pentru a extrage toata aroma. Amestecati in sirop sucul de limeta si romul, apoi taiati fin restul de 5 frunze si adaugati-le si pe ele in amestec.

    Cum congelezi granita

    Pentru a congela granita, puneti amestecul obtinut in congelator. Verificati recipientul dupa o ora. Cand incepe sa inghete la margini, luati o furculita si amestecati, spargand cristalele de gheata de la margine in bucati mai mici si aducandu-le spre centru.

    Puneti la loc recipientul in congelator, apoi verificati-l la fiecare 30 de minute, amestecand de fiecare data la fel ca prima data, pana ce obtineti o granita fina. Daca granita ingheata prea tare, lasati-o putin afara la temperatura camerei pentru afteva minute pana ce se inmoaie suficient de mult pentru a fi din nou amestecata cu furculita, apoi o puteti reintroduce in congelator.




    Lelia
    Lelia
    NIVEL 3
    NIVEL 3


    Mesaje : 86
    Data de inscriere : 06/08/2011
    Varsta : 44
    Localizare : Timisoara

    BUCATARIA ITALIANA Empty Paine italiana cu masline

    Mesaj Scris de Lelia Mier Sept 07, 2011 3:11 am

    Ingredientele pentru 6 portii:


    500 g de faina 00

    200 g de masline (eu am pus doar 150 g)

    200 ml de lapte

    100 ml de apa calduta

    30 ml de ulei de masline

    15 g sare (am pus doar 10 ca erau maslinele sarate, desi le-am spalat)

    20 g de zahar

    1 cuburel de drojdie de bere (25 g)

    Modul de preparare:

    Punem intr-un vas cele 500 g de faina, facem o groapa in mijloc si punem toate ingredientele: laptele, sarea, zaharul, uleiul si apa in care am pus drojdia sa se dizolve.
    Eu am pus drojdia intr-un castronel si am frecat-o cu zaharul, pina am obtinut o crema.
    Amestecam bine, adaugam maslinele taiate feliute, apoi rasturnam aluatul pe masa de lucru si-l framintam pentru circa 5-10 minuti. Va rezulta un aluat moale si lipicios. Eu am pus maslinele la un loc cu toate ingredientele si in masina s-au cam rupt, dar daca framintam cu miinile punem de la inceput toate ingredientele. Punem aluatul la crescut intr-un loc caldut timp de o ora. Rasturnam aluatul pe masa de lucru, scoatem un pic aerul din el si formam piinitele. Ungem o tava sau putem hirtie de copt si aliniem frumos piinile, pe care le lasam la crescut intr-un loc caldut, timp de o ora jumatate.
    Le bagam in cuptorul preincalzit la 200 de grade, pentru 20 de minute.
    Vor rezulta niste piinite delicioase si tare fragede.BUCATARIA ITALIANA 853637901
    Dulcineea19
    Dulcineea19
    NIVEL 3
    NIVEL 3


    Mesaje : 57
    Data de inscriere : 18/08/2011
    Varsta : 30

    BUCATARIA ITALIANA Empty Pappardelle cu ragu de iepure

    Mesaj Scris de Dulcineea19 Mar Oct 11, 2011 7:26 am

    BUCATARIA ITALIANA Section_thumb_bimg_7254_800x600 Am descoperit in paginile cartii Bucataria lumii o interesanta reteta italiana din regiunea Emilia-Romagna: Pappardelle cu ragu de iepure.


    Puteti folosi iepure de camp, daca va place carnea mai tare si mai aromata, dar eu folosesc frecvent iepure de casa, pentru ca ai mei socri, cresc din cand in cand.
    Mi-a placut combinatia, mai ales ca se folosesc si pappardelle praspete, home made, cu masina tocmai primita cadou de la fini Smile

    Ingrediente:
    3 linguri ulei de masline
    pulpe de la un iepure de casa
    2 catei de usturoi
    1 morcov
    75 gr kaiser
    1 lingurita ienibahar sfarimat usor
    1 lingurita rozmarin
    1 lingurita cimbru
    1/2 lingurita fenicul
    250 ml vin rosu
    2-3 linguri pasta tomate
    300 ml supa de pui
    1 lingura mustar
    sare si piper
    300 gr pappardelle sau tagliatelle proaspete (voi reveni cu reteta)

    Mod de preparare:
    Astfel ca incingeti intr-o cratita uleiul de masline si puneti pulpele de iepure taiate in bucati mari si prajiti-le pe toate partile pana se rumenesc, cam 2-3 minute pe fiecare parte.

    Scoateti-le pe un platou cald si puneti in tigaie usturoiul, cepele si morcovul, toate tocate marunt. Prajitit-le la foc mare 2-3 minute, apoi adaugati kaiserul si continuati sa le prajiti la foc mic, pana se patrund. adaugati apoi ienibaharul, cimbru, feniculul, rozmarinul si bucatile de iepure.

    Turnati vinul si pasta de tomate, asezonati cu sare si piper si lasati sa clocoteasca pana ce scade lichidul aproape de jumatate. turnati supa si mustarul si lasati la foc mic, 30 minute, pana ce carnea se fragezeste. Scoateti apoi bucatile de iepure si dezosati-le. Dupa care le puneti din nou in sos.

    Cand e aproape gata de srevire puneti pe foc o oala cu apa sarata si fierbeti pappardellele/tagliatellele usor.

    Cand sunt gata le scurgeti si le adaugati in sos, asigurandu-va ca sunt acoperite bine de sos. lasati cateva minute dupa care serviti cu patrunjel tocat.BUCATARIA ITALIANA 819787179 BUCATARIA ITALIANA 2556063237

    Continut sponsorizat


    BUCATARIA ITALIANA Empty Re: BUCATARIA ITALIANA

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat

      Subiecte similare

      -

      Data/ora curentă este: Joi Mai 16, 2024 7:34 pm