CULINAR FORUM BY VIO

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
CULINAR FORUM BY VIO

RETETE CULINARE:DE LA LUME ADUNATE SI IARA`LA LUME DATE!

ORA EXACTA

Weather Widget

Ultimele subiecte

» TORT DIPLOMAT CU CAPSUNI
BUCATARIA ORIENTALA 75ed7710Joi Oct 18, 2012 2:42 am Scris de RadarForum

» Tratament naturist pt colesterol si trigliceride
BUCATARIA ORIENTALA 75ed7710Dum Iul 08, 2012 2:57 am Scris de NicoletaSima

» Meniul zilei
BUCATARIA ORIENTALA 75ed7710Sam Iul 07, 2012 4:11 am Scris de AnastasiaM

» Aici...Grecia
BUCATARIA ORIENTALA 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:40 am Scris de monic

» Chiftelute din dovlecei
BUCATARIA ORIENTALA 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:34 am Scris de monic

» Prajitura cu mac si prune
BUCATARIA ORIENTALA 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:31 am Scris de monic

» Zacusca cu ciuperci
BUCATARIA ORIENTALA 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:28 am Scris de monic

» Piept de pui cu sos alb
BUCATARIA ORIENTALA 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:24 am Scris de monic

» Supa de morcov si dovleac cu ardei gras
BUCATARIA ORIENTALA 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:19 am Scris de monic

» Un excavator de inghetata!
BUCATARIA ORIENTALA 75ed7710Vin Iul 06, 2012 2:57 am Scris de monic

» CHIPSURI DE DOVLECEI(BIO)
BUCATARIA ORIENTALA 75ed7710Mar Iul 03, 2012 3:16 am Scris de olga40

» INGHETATA CARAMEL CU CROCANT LION
BUCATARIA ORIENTALA 75ed7710Mar Iul 03, 2012 3:11 am Scris de olga40

» DULCEATA DE ZMEURA
BUCATARIA ORIENTALA 75ed7710Mar Iul 03, 2012 3:05 am Scris de olga40

» maiestrie-talent-fantezie
BUCATARIA ORIENTALA 75ed7710Dum Iul 01, 2012 3:12 am Scris de Narcisa91

» Harissa-sosul care taie arsita
BUCATARIA ORIENTALA 75ed7710Joi Iun 28, 2012 7:51 am Scris de jeni

COUNTERS

CULINAR FORUM BY VIO

CULINAR FORUM BY VIO

SFATURI CULINARE

RADIO KISS FM


POFTA BUNA!

Food Photos

A/CLIK dr.

free counters
Free counters Curs Valutar BNR Convertor Valutar Page Rank CULINAR FORUM BY VIO Top66 Statistici TOP-SITEURI - Cele mai vizitate siteuri astazi TOP-RO - Top siteuri din Romania ClickLink.ro director web

MERCI PT.VIZITA!!!

LinkPro - Director Web

2 participanți

    BUCATARIA ORIENTALA

    CATY
    CATY
    NIVEL 1
    NIVEL 1


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 01/08/2011
    Localizare : ROMANIA

    BUCATARIA ORIENTALA Empty BUCATARIA ORIENTALA

    Mesaj Scris de CATY Lun Aug 01, 2011 5:53 pm

    Aripioare de pui orientale

    Ingrediente
    •aripioare de pui 20
    •ulei de susan 50ml
    •sos de soia 2 linguri
    •ghimbir proaspăt ras 2 linguri
    •scorţişoară 1 linguriţă rasă
    •nucşoară un vârf de cuţit
    •muştar 1 lingură
    •oţet de orez 2 linguri
    •sare
    •piper

    Mod de preparare
    Curăţaţi aripioarele de tuleie, pârliţi-le la flacăra aragazului, spălaţi-le, scurgeţile şi ştergeţi-le cu un şervet de bucătărie. Puneţi aripioarele într-un castron mai mare şi turnaţi peste ele uleiul de susan, sosul de soia şi oţetul. Adăugaţi ghimbirul dat pe răzătoarea mică, muştarul, scorţişoara, nucşoara, sare şi piper după gust. Amestecaţi bine, acoperiţi castronul cu folie de plastic şi puneţi-l la frigider pentru circa 3 ore. Scoateţi apoi aripioarele din castron, scurgându-le de zeamă şi puneţi-le pe un grătar bine încis. Frigeţi aripioarele circa 20-25 de minute, timp în care întoarceţi-le pe toate părţile pentru a se pătrunde şi a se rumeni uniform. Serviţi aripioarele calde cu garnitură de orez.



    Budinca cu carne si cascaval

    Ingrediente
    Mod de preparare

    Carne tocata de vita 500g
    Lipii mari
    cascaval 500g
    smantana 200g
    oua 2 buc
    condimente: sare, piper, chili
    1 ceapa
    bulion 100g

    Se pregateste carnea astfel: se caleste ceapa, se adauga bulionul, se incorporeaza carnea si condimentele.
    Se unge un vas de sticla termorezistenta cu unt, se aseaza in straturi 2 lipii, un strat de carne, un strat de cascaval ras, si se repeta, ultimul strat fiind de lipii.
    Se pune la cuptor 30 min,apoi se scoate si se toarna ouale batute cu smantana si se mai introduce la cuptor 10 min.
    Se taie rece.


    Ceai alb cu scortisoara

    Ingrediente
    •miere
    •lapte 250 ml
    •ceai un plic negru
    •scorţişoară
    Mod de preparare
    Se fierbe 250ml lapte, dupa 5 min. se toarna un plic negru in lapte, se mai lasa 4 min. dupa ce fierbe se presara scortisoara praf sau bete.

    De preferinta se indulceste cu miere.


    Crema cu frisca banane si smochine

    Ingrediente
    Mod de preparare

    250 g smochine proaspete
    200 g nuci macinate
    2-3 banane
    250 g frisca
    2 linguri sirop de visine pentru topping
    20 piscoturi

    Smochinele si bananele se curata de coaja si se paseaza impreuna cu nucile macinate. Se pune intr-un vas de sticla un strat de piscoturi, un strat de crema de fructe, frisca si sirop de visine. Se da la rece pentru cateva ore.


    Pui Tikka Masala

    Ingrediente


    4 linguri de ulei vegetal
    25g unt
    4 cepe tocate
    1 ardei iute tocat mărunt
    3 căţei de usturoi pisaţi
    o linguriţa boia de ardei iute
    o linguriţă coriandru praf
    2 linguriţe de zahăr
    2 piepţi de pui, tăiaţi cubuleţe
    4 linguri de pastă tomate
    150 ml iaurt natural
    Pătrunjel tocat
    Sare, piper

    Mod de preparare:
    Pentru sos: Uleiul şi untul se încălzesc într-o caserolă mare, cu capac pe foc, după care se adaugă ceapa, ardeiul iute, usturoiul pisat, o linguriţa boia de ardei iute, 2 linguriţe de zahăr, o linguriţă de coriandru praf şi bulion circa 20 de minute. Se iau de pe foc şi se baga la mixat intr-un blender câteva secunde.
    Se prăjeşte pieptul de pui intr-o tigaie, iar când este aproape gata se adaugă sosul, 150 ml iaurt natural, sare, piper după gust şi pătrunjel tocat.
    Se serveşte cu garnitură de orez sau cu lipie.

    Sos de curmale

    Ingrediente
    •vin alb aromat 500ml
    •curmale 1kg
    •ceapă 100g
    •ulei de măsline -1lingură
    •măr- 1
    •boabe de piper negru -10
    •scorţişoară măcinată- 1 linguriţă
    •ghimbir ras- 1 linguriţă
    •sare -1 linguriţă
    •miere- 50ml
    •oțet de mere- 70ml
    •foaie de dafin

    Mod de preparare

    Puneţi într-un vas vinul peste curmale. Fierbeţi 5 minute, la foc foarte mic. Lăsaţi apoi vasul la răcit. Scurgeţi curmalele (păstraţi vinul în care au fiert) şi scoateţi-le sâmburii. Tăiaţi-le în cubuleţe. Tăiaţi ceapa în jumătăţi şi apoi fiecare jumătate în rondele. Căliţi ceapa în ulei, 2 - 3 minute, apoi adăugaţi curmalele mărunţite, mărul tăiat în cubuleţe, piperul, scorţişoara, ghimbirul, sarea şi mai lăsaţi 3 minute la foc potrivit. Adăugaţi mierea şi lăsaţi vasul la foc mic pentru 30 de minute, amestecând din când în când. După acest timp, adăugaţi oţetul de mere sau cidrul şi mai lăsaţi vasul pe foc mic încă 10 minute. Lăsaţi compoziţia la răcit. Puteţi s-o folosiţi ca garnitură pentru friptura de curcan. Se poate mărunţi cu un blender şi astfel obţineţi un sos foarte aromat şi fin. Puteţi să păstraţi preparatul la congelator mai multă vreme. În varianta de sos fin, acest preparat poate însoţi terinele, pateurile sau preparatele din porc (cârnaţi, caltaboşi, şuncă).

    Vin de smochine

    Ingrediente
    •smochine 1kg (4 pachete de 250g)
    •stafide 500g
    •metabisulfit 2 tablete (opţional)
    •miere 1 cană
    •zahăr 6 căni
    •lămâie 1
    •portocală 1
    •drojdie proaspătă 100g

    Mod de preparare
    Fierbe 2 l apă şi las-o la răcit. Pune smochinele şi stafidele într-o oală şi toarnă apa, cât să le acopere. Lasă-le peste noapte să se rehidrateze. A doua zi, scoate smochinele şi stafidele şi taie-le: smochinele în 6-8 bucăţele şi stafidele în două, apoi pune-le din nou în oala cu apă. Fierbe mierea într-o cantitate egală de apă şi, dacă face spumă, adun-o cu paleta. Las-o la răcit. Separat, fierbe 3 l apă cu zahărul, şi, cât siropul este încă fierbinte, varsă-l peste smochine. Adaugă mierea şi o tabletă de metabisulfit. Acoperă oala cu un capac şi las-o 2 săptămâni în casă, la cald, amestecând zilnic.

    După două săptămâni strecoară. Pune înapoi “tulburelul” în oală şi pune sucul şi coaja de la o portocală şi de la o lămâie. Pune apoi drojdia uşor deasupra şi a doua tabletă de metabisulfit. Lasă la fermentat 5 – 6 zile, fără să îl deranjezi, până începe să “fiarbă” mai tare. Trage vinul într-o damigeană, scurgând uşor, să rămână depunerile în oală şi pune-i un dop sifonat. După minimum 6 săptămâni, dacă nu mai fierbe, trage-l la sticle lăsând depunerile pe fundul damigenei. Dacă încă mai fierbe (nu dispera, poate să fiarbă şi 3-4 luni), decantează-l doar şi pune-l înapoi în damigeană cu dopul sifonat. Vei verifica săptămânal dacă vinul este stabil şi se poate trage în sticle. După ce l-ai tras la sticle trebuie să îl mai ţii 6 luni la loc răcoros şi întunecos. Dacă vrei să-ţi iasă mai dulce, după primele 6 săptămâni de stat în damigeană, dizolvă în puţin vin câte jumătate de cană de zahăr de fiecare litru şi pune-l înapoi peste restul de vin.


    JENI2
    JENI2
    NIVEL 1
    NIVEL 1


    Mesaje : 47
    Data de inscriere : 10/08/2011

    BUCATARIA ORIENTALA Empty Re: BUCATARIA ORIENTALA

    Mesaj Scris de JENI2 Mar Mai 08, 2012 3:25 am

    Kodrit Kadir

    pentru crema


    - 800 ml lapte
    - 5 ouă
    - 200 g zahăr (e suficient si 150)
    - 1 zahar vanilinat
    - 1 esenta de rom

    pentru blat


    - 1 ou
    - 100 grame zahar
    - 100 ml lapte
    - 100 ml ulei
    - praf de copt
    - 100 grame faina
    - 3 linguri de cacao
    - 1 plic nesscafe

    pentru caramel

    7-8 linguri zahar.
    Caramelizam zaharul si tapetam o cratita cu acest caramel.
    Pentru blat, amestecam oul cu zaharul, uleiul, laptele si in final adaugam faina amestecata cu praful de copt, cacaoa si plicul de cafea

      Data/ora curentă este: Joi Mai 16, 2024 9:32 pm