CULINAR FORUM BY VIO

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
CULINAR FORUM BY VIO

RETETE CULINARE:DE LA LUME ADUNATE SI IARA`LA LUME DATE!

ORA EXACTA

Weather Widget

Ultimele subiecte

» TORT DIPLOMAT CU CAPSUNI
MENIU DE PASTE 75ed7710Joi Oct 18, 2012 2:42 am Scris de RadarForum

» Tratament naturist pt colesterol si trigliceride
MENIU DE PASTE 75ed7710Dum Iul 08, 2012 2:57 am Scris de NicoletaSima

» Meniul zilei
MENIU DE PASTE 75ed7710Sam Iul 07, 2012 4:11 am Scris de AnastasiaM

» Aici...Grecia
MENIU DE PASTE 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:40 am Scris de monic

» Chiftelute din dovlecei
MENIU DE PASTE 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:34 am Scris de monic

» Prajitura cu mac si prune
MENIU DE PASTE 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:31 am Scris de monic

» Zacusca cu ciuperci
MENIU DE PASTE 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:28 am Scris de monic

» Piept de pui cu sos alb
MENIU DE PASTE 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:24 am Scris de monic

» Supa de morcov si dovleac cu ardei gras
MENIU DE PASTE 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:19 am Scris de monic

» Un excavator de inghetata!
MENIU DE PASTE 75ed7710Vin Iul 06, 2012 2:57 am Scris de monic

» CHIPSURI DE DOVLECEI(BIO)
MENIU DE PASTE 75ed7710Mar Iul 03, 2012 3:16 am Scris de olga40

» INGHETATA CARAMEL CU CROCANT LION
MENIU DE PASTE 75ed7710Mar Iul 03, 2012 3:11 am Scris de olga40

» DULCEATA DE ZMEURA
MENIU DE PASTE 75ed7710Mar Iul 03, 2012 3:05 am Scris de olga40

» maiestrie-talent-fantezie
MENIU DE PASTE 75ed7710Dum Iul 01, 2012 3:12 am Scris de Narcisa91

» Harissa-sosul care taie arsita
MENIU DE PASTE 75ed7710Joi Iun 28, 2012 7:51 am Scris de jeni

COUNTERS

CULINAR FORUM BY VIO

CULINAR FORUM BY VIO

SFATURI CULINARE

RADIO KISS FM


POFTA BUNA!

Food Photos

A/CLIK dr.

free counters
Free counters Curs Valutar BNR Convertor Valutar Page Rank CULINAR FORUM BY VIO Top66 Statistici TOP-SITEURI - Cele mai vizitate siteuri astazi TOP-RO - Top siteuri din Romania ClickLink.ro director web

MERCI PT.VIZITA!!!

LinkPro - Director Web

5 participanți

    MENIU DE PASTE

    jeni
    jeni
    NIVEL 3
    NIVEL 3


    Mesaje : 66
    Data de inscriere : 01/08/2011
    Localizare : Arad

    MENIU DE PASTE Empty MENIU DE PASTE

    Mesaj Scris de jeni Dum Aug 07, 2011 10:52 am

    Drob de miel

    Ingrediente:


    •maruntaiele mielului (inima, ficat, rinichi),
    •5oo gr ficat de pui,
    •4 oua fierte,
    •4 oua crude,
    •4 legaturi de ceapa verde,
    •3 legatura patrunjel,
    •3 legatura marar,
    •2 felii de paine,
    •o cana lapte,
    •sare,
    •piper,
    •pesmet,
    •prapur de miel.


    Mod de preparare:

    Maruntaiele mielului si ficateii de pui se pun intr-o cratita cu apa rece pentru o ora, sa iasa tot sangele din ele.
    Se vor pune la fiert in apa cu sare. In cazul ca face spuma (face sigur), vom spumui.
    Punem la fiert 4 oua, 5-6 minute de cand clocoteste apa.
    Ceapa verde, patrunjelul si mararul se toaca marunt.
    Maruntaiele fierte bine se lasa sa se raceasca.
    Acestea se dau prin masina de tocat impreuna cu feliile de paine inmuiate in lapte.
    Se amesteca cu verdeata tocata si cu oualele crude.
    Condimentam cu sare si piper.

    Intr-o tava de chec pe care o vom unge cu ulei si o tapetam cu pesmet, punem prapurul cu marginile afara.
    Umplem tava pe jumatate cu compozitia de drob, aranjam oualele fierte si turnam si restul de compozitie peste.
    Acoperim cu prapurul.

    Se da la cuptor pentru 40-45 min.
    Se scoate din tava si se taie felii dupa ce s-a racit.
    perla_rara
    perla_rara
    NIVEL 1
    NIVEL 1


    Mesaje : 19
    Data de inscriere : 30/08/2011
    Varsta : 48

    MENIU DE PASTE Empty cozonac pascal

    Mesaj Scris de perla_rara Dum Mar 25, 2012 3:32 am

    MENIU DE PASTE Photo%2B21

    Cozonac framantat si dospit la masina de paine

    Ingrediente 2 cozonaci de casa:


    200 ml lapte
    2 oua intregi
    2 galbenusuri
    1 lingurita esenta vanilie
    coaja razalita de la o lamaie (folosind razatoarea mica)
    1 jumatate lingurita sare
    100 g unt topit (nu fierbeti untul; trebuie pus la foc mic si se ia de pe foc cand inca nu e topit complet)
    8 linguri zahar
    600 g faina de cozonat (000)
    8g drojdie uscata


    Ingredientele se pun in cuva masinii de paine in ordinea de mai sus. Se alege programul Aluat (de obicei este programul 8) care va framanta aluatul si il va dospi. Aluatul va dospi pana aproape atinge gemuletul masinii de paine.
    Dupa ce s-a incheiat programul se scoate aluatul si se imparte in jumatati egale. Fiecare jumatate se va intinde pe masa de framantat unsa in prealabil cu unt, si se va umple cu bunatati - la alegere: ciocolata neagra 85%cacao, stafide, nuca, rahat, etc- care nu vor depasi 100 g. Se rasuceste si se aseaza in tava unsa cu unt. Se mai lasa la dospit cel putin 20 min, dupa care se pensuleaza cu un ou batut si se asezoneaza cu mac sau zahar. Se da la cuptor 5 min la foc mare si inca 20 la foc mediu-mic.
    serenaAS
    serenaAS
    NIVEL 1
    NIVEL 1


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 20/01/2012
    Varsta : 41

    MENIU DE PASTE Empty Re: MENIU DE PASTE

    Mesaj Scris de serenaAS Lun Apr 02, 2012 2:28 am

    Reteta de Pasca

    Conform tradiţiilor, bucatele de pe masa de sărbătoare de Paşti ar trebui să fie cu brânză de vaci. Pe lângă aceasta, în Moldova, s-a păstrat obiceiul de a coace Pasca (patiserie cu fructe confiate şi brânză). În pragul acestei sărbători creştine, prezentăm câteva reţete de Pască cu brânză. Menţionăm că aceste bucate sunt pregătite într-o formă specială, asemenea unui trunchi de con cu găuri în partea de jos, pentru ca excesul de lichid să fie eliminat. Dar, în principiu, se poate descurca şi utilizând o strecurătoare obişnuită.

    Pasca "împărătească" fiartă

    Ingrediente:
    Brânză - 500 g., 2-3 ouă, smântână - 200 g., zahăr pudră - 70 - 100 g., unt - 100 g., fructe confiate, migdale, stafide

    Mod de preparare:
    Brânza se mărunţeşte printr-o sită sau prin maşina de tocat.
    La foc mic se pune un ceaun cu pereţii groşi şi se topeşte acolo untul.

    MENIU DE PASTE 17564120002b40175e184fd744432b98936bf7739a Când untul devine moale, adăugaţi brânza, după care conţinutul se amestecă până când devine mai lichid.
    Apoi se adaugă smântâna şi se amestecă bine.
    În ultimul rând se adaugă ouăle, câte unul, şi se amestecă până când acest aluat capătă o consistenţă uniformă.
    Componenţa obţinută se fierbe la foc mic, amestecând mereu pentru ca să nu se ardă.
    Odată ce amestecul începe să fiarbă, ceaunul se ia de la foc şi se pune pe gheaţă sau în apă rece şi se amestecă continuu, până când conţinutul se va răci complet.
    În amestec se adaugă zahărul pudră şi zahărul vanilat.
    Conţinutul pregătit se pune în formă, pe o bucată de tifon umed sau pe o bucată de stofă de bumbac, marginile pânzei se îndoaie, pasca se pune sub greutate şi apoi se lasă într-un loc răcoros pe o perioadă de timp de nu mai puţin de 12 ore (Pasca se pune pe o farfurie, pentru ca zerul să se scurgă).
    Pasca pregătită se scoate cu atenţie din formă, marginea ţesăturii se îndoaie, şi pasca se pune pe o farfurie.
    Pasca poate fi înfrumuseţată cu fructe confiate, stafide şi marmeladă.

    Pasca "împărătească" – reţetă mai uşoară

    MENIU DE PASTE 0





    Ingrediente:
    800 g. brânză de vaci proaspătă, 4 gălbenuşuri de ouă, 1,5 pahar de frişcă, 150 - 200 g. de zahăr, 150 - 200g. unt, 1 / 4 linguriţă de sare, vanilie, 1 pahar de fructe glasate, stafide, fructe afumate, prune - toate împreună sau doar de acelaşi fel.

    Mod de preparare:
    Brânza de vaci se măruneşte printr-o sită sau strecurătoare.
    Se bate frişca cu jumătate din cantitatea de zahăr.
    Untul topit se bate cu zahărul rămas, gălbenuşurile şi sarea.
    Brânza se frământă bine cu un amestec din ulei, fructe confiate şi vanilie, apoi se adaugă smântâna.

    În formă se aşterne o bucată de stofă umedă, se pune brânza, se acoperă deasupra marginile ţesăturii, se pune sub greutate şi apoi în frigider timp de 6 - 8 ore. După ce a fost pregătită, pasca se scoate din formă şi se ornamentează după plac.

    Pasca cu brânză şi smântână şi cu lapte condensat fiert

    Ingrediente:
    500 g. de brânză de vaci, 500g de smântână de 20%, 1 pachet (400g) de lapte condensat fiert, 150 g. unt, jumătate de lămâie, 7 linguriţe de zahăr, 1 - 1,5 pahar de amestec de diferite fructe uscate şi fructe confiate.

    Mod de preparare:
    Scoateţi din timp smântâna, brânza de vaci şi untul din frigider, pentru ca aceste produse să fie de temperatura camerei. Smântâna şi untul se bat cu ajutorul unui blender. Apoi se adaugă laptele condensat, coaja mărunţită a jumătăţii de lămâie (aproximativ 1 linguriţă) si 1 lingura de suc de lămâie. Amestecul se bate până ce obţine aceeaşi nuanţă, se adaugă fructe uscate şi zahăr după gust. Fructele de dimensiuni mari (caise, prune, etc.), se taie în bucăţi de dimensiunea stafidelor.
    Forma specială pentru pască se aşterne cu o ţesătură densă. În cazul în care nu aveţi formă specială, puneţi strecurătoarea deasupra unui vas, în ea aşterneţi ţesătura densă în aşa mod, încât marginile să poată fi legate ulterior. Apoi se toarnă aluatul obţinut.
    Marginea ţesăturii se leagă sus, se acoperă cu o farfurie corespunzătoare diametrului şi deasupra se pune o greutate (de exemplu, un borcan cu apă). Se pune la frigider timp de 24 de ore.
    Pasca pregătită se răstoarnă pe o farfurie. Ţesătura se îndepărtează, şi pasca poate fi decorată. Pentru ca pasca să fie mai uşor de tăiat, cel ai bine folosiţi un cuţit cald – cufundaţi tăişul acestuia în apă fierbinte, apoi ştergeţi lama cu un şerveţel.
    Gaby_Luka
    Gaby_Luka
    NIVEL 3
    NIVEL 3


    Mesaje : 86
    Data de inscriere : 29/08/2011

    MENIU DE PASTE Empty Re: MENIU DE PASTE

    Mesaj Scris de Gaby_Luka Lun Apr 02, 2012 2:58 am

    Ciorba de miel


    MENIU DE PASTE 128132l-202x0-w-5b5f1b6a

    O ciorba de miel cu totul diferita de ciorbele traditionale pe care le cunosti.

    Ingrediente si cantitati:


    1 kg carne de miel;
    2 litri de apa;
    3 fire de praz tocat marunt;
    3 morcovi;
    2 cepe tocate;
    1 ceasca cu arpacas;
    2 catei de usturoi;
    piper negru macinat;
    1/4 ceasca cu patrunjel tocat;
    frunze de patrunjel pentru ornare.

    Mod de preparare:


    1. Indeparteaza grasimea si pielita de pe carnea de miel.

    2. Intr-o oala adanca, pune apa la fiert. Cand apa incepe sa dea in clocot, adauga legumele si carnea de miel taiata in cubulete. Lasa la fiert, la foc mic, timp de o ora. Aduna spuma care se va forma deasupra apei in timpul fierberii.

    3. Adauga usturoiul, piperul si patrunjelul. Amesteca si mai lasa la fiert timp de 2-3 minute.

    4. Pune ciorba in bolul din care va fi servita si presara deasupra frunzele de patrunjel.
    Gaby_Luka
    Gaby_Luka
    NIVEL 3
    NIVEL 3


    Mesaje : 86
    Data de inscriere : 29/08/2011

    MENIU DE PASTE Empty Re: MENIU DE PASTE

    Mesaj Scris de Gaby_Luka Lun Apr 02, 2012 3:02 am

    Friptura din pulpa de miel cu sos de usturoi


    MENIU DE PASTE 604600l-202x0-w-db02c3c4

    Ingrediente pentru opt portii:

    1 pulpa de miel de aproximativ 2 kilograme jumatate;
    4 catei de usturoi pisati;
    2 lingurite sare;
    2 lingurite oregano maruntit;
    o jumatate de lingurita piper;
    o cana cu vin rosu sec;
    un sfert de cana cu ceapa verde tocata;
    2 linguri zeama de lamaie;
    2 linguri faina;
    sare si piper dupa gust.

    Mod de preparare:

    1. In pulpa de miel se fac crestaturi adanci, la o distanta de cativa centimetri una de alta. Combina usturoiul pisat cu oregano, sarea si piperul. Presara acest amestec in fiecare crestatura.

    2. Asaza mielul intr-o tava, cu partea mai grasa in sus.

    3. Amesteca vinul rosu cu ceapa verde si sucul de lamaie; pastreaza o ceasca din acest amestec pentru sos. Toarna amestecul ramas peste pulpa de miel.

    4. Pune carnea in cuptorul incalzit si las-o astfel timp de 30 de minute pentru fiecare kilogram, ungand-o din cand in cand cu amestecul din vin, ceapa si lamaie. Cand este gata, scoate friptura pe un platou si prepara sosul.

    5. Toarna intr-o cana sosul care s-a lasat in tava, strecurandu-l. Adauga apa peste sos, cat sa obtii o cana de zeama.

    6. Pune doua linguri de grasime in tava incinsa in care ai facut friptura.

    7. Toarna in ploaie faina, razuind usor resturile de pe fundul tavii.

    8. Adauga sucul lasat de friptura si restul de vin amestecat cu zeama de lamaie si ceapa.

    9. Lasa sosul pe foc timp de un minut dupa ce da in clocot, amestecand constant. Serveste friptura de miel cu acest sos.
    zmeurica
    zmeurica
    NIVEL 1
    NIVEL 1


    Mesaje : 35
    Data de inscriere : 09/08/2011
    Varsta : 51
    Localizare : Oltenita

    MENIU DE PASTE Empty Re: MENIU DE PASTE

    Mesaj Scris de zmeurica Mar Apr 03, 2012 2:43 am

    mai fetelor,ce bine ca am de unde sa-mi iau retetele pentru masa de pasteMENIU DE PASTE 3885497126 nu mai trebuie sa scotocesc tot netulMENIU DE PASTE 1560902172 .

    Continut sponsorizat


    MENIU DE PASTE Empty Re: MENIU DE PASTE

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Mier Mai 01, 2024 9:49 pm