CULINAR FORUM BY VIO

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
CULINAR FORUM BY VIO

RETETE CULINARE:DE LA LUME ADUNATE SI IARA`LA LUME DATE!

ORA EXACTA

Weather Widget

Ultimele subiecte

» TORT DIPLOMAT CU CAPSUNI
SFATURI CULINARE 75ed7710Joi Oct 18, 2012 2:42 am Scris de RadarForum

» Tratament naturist pt colesterol si trigliceride
SFATURI CULINARE 75ed7710Dum Iul 08, 2012 2:57 am Scris de NicoletaSima

» Meniul zilei
SFATURI CULINARE 75ed7710Sam Iul 07, 2012 4:11 am Scris de AnastasiaM

» Aici...Grecia
SFATURI CULINARE 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:40 am Scris de monic

» Chiftelute din dovlecei
SFATURI CULINARE 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:34 am Scris de monic

» Prajitura cu mac si prune
SFATURI CULINARE 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:31 am Scris de monic

» Zacusca cu ciuperci
SFATURI CULINARE 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:28 am Scris de monic

» Piept de pui cu sos alb
SFATURI CULINARE 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:24 am Scris de monic

» Supa de morcov si dovleac cu ardei gras
SFATURI CULINARE 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:19 am Scris de monic

» Un excavator de inghetata!
SFATURI CULINARE 75ed7710Vin Iul 06, 2012 2:57 am Scris de monic

» CHIPSURI DE DOVLECEI(BIO)
SFATURI CULINARE 75ed7710Mar Iul 03, 2012 3:16 am Scris de olga40

» INGHETATA CARAMEL CU CROCANT LION
SFATURI CULINARE 75ed7710Mar Iul 03, 2012 3:11 am Scris de olga40

» DULCEATA DE ZMEURA
SFATURI CULINARE 75ed7710Mar Iul 03, 2012 3:05 am Scris de olga40

» maiestrie-talent-fantezie
SFATURI CULINARE 75ed7710Dum Iul 01, 2012 3:12 am Scris de Narcisa91

» Harissa-sosul care taie arsita
SFATURI CULINARE 75ed7710Joi Iun 28, 2012 7:51 am Scris de jeni

COUNTERS

CULINAR FORUM BY VIO

CULINAR FORUM BY VIO

SFATURI CULINARE

RADIO KISS FM


POFTA BUNA!

Food Photos

A/CLIK dr.

free counters
Free counters Curs Valutar BNR Convertor Valutar Page Rank CULINAR FORUM BY VIO Top66 Statistici TOP-SITEURI - Cele mai vizitate siteuri astazi TOP-RO - Top siteuri din Romania ClickLink.ro director web

MERCI PT.VIZITA!!!

LinkPro - Director Web

2 participanți

    SFATURI CULINARE

    CATY
    CATY
    NIVEL 1
    NIVEL 1


    Mesaje : 31
    Data de inscriere : 01/08/2011
    Localizare : ROMANIA

    SFATURI CULINARE Empty SFATURI CULINARE

    Mesaj Scris de CATY Lun Aug 01, 2011 6:09 pm

    Sfaturi despre legume

    1.Ceapa va fi mai putin deranjanta pentru ochi daca inainte de a fi tocata va fi lasata intr-un vas cu apa rece.

    2.Rosiile se curata mai usor de coaja daca dupa fierbere se pun intr-un castron cu apa si gheata.

    3.Lasati vinetele coapte, cojite si crestate intr-o strecuratoare (de plastic sau silicon) inainte de a le prepara sau congela. Zeama lor este principalul motiv pentru care devin amare. Folositi un tocator de lemn sau sticla. O alternativa rapida o reprezinta robotul de bucatarie.


    Sfaturi despre prajeli

    1.Inainte de a pune o tigaie cu ulei pe foc este bine sa se puna putina sare in ulei pentru ca in felul asta nu o sa mai sara.

    2.Daca se doreste sa se pastreze uleiul folosit la prajit trebuie sa se treaca printr-o strecuratoare fina intr-o ceasca sau un castron curat pentru a nu prinde miros de ranced.

    3.Uleiul va fi suficient de incins atunci cand, punand un cartof pai in tigaie, acesta se va ridica la suprafata in aproximativ 5 secunde.

    4.Inainte de a se praji cartofii este recomadat sa se scurga de apa sau chiar sa se stearga cu un servetel uscat.

    5.Untul pe care il folositi la legume inabusite se poate aroma cu diferite condimente. Adaugati rozmarin proaspat maruntit, busuioc, oregano sau usturoi pisat, la unt si mixati. Sau puneti direct in robot, la cutit. Untul aromat il puteti pastra la congelator.

    6.Untul este un bun inlocuitor al uleiului atunci cand doriti sa inabusiti legume proaspete. Puneti intr-o tigaie pe foc mic un cubulet de unt, lasati sa se topeasca, adaugati legumele, amestecati si puneti capacul. Amestecati din cand in cand, pana cand sunt gata legumele.


    Sfaturi despre conservarea alimentelor

    1.Rosiile congelate reprezinta o alternativa la bulionul sau pasta de tomate atat de folosite in bucatarie. Acestea se spala si li se indeparteaza codita. Pentru a le coji se tin 3-4 minute in apa clocotita, dupa care se racesc in apa rece. Se indeparteaza coaja cu un cutit cu lama subtire. Se taie in jumatati sau sferturi in functie de dimensiuni si se pun in pungi de plastic. Atentie, legumele congelate isi maresc volumul asa ca asigurati-va ca ramane putin spatiu in pungi. Daca nu aveti pungi mai groase, folositi 2 pentru fiecare pachet.

    2.Cand nu folositi o telina intreaga la mancarea pe care o preparati, bucata care ramane taiati-o in felii de un centimetru grosime. Puneti feliile intr-o punga de plastic la congelator. Data viitoare cand veti dori sa puneti telina in mancare nu trebuie decat sa o scoateti din congelator si sa o lasati 5 minute in apa rece.

    3.Legumele si fructele congelate sunt o alternativa foarte buna la conserve, deoarece prin inghetare bacteriile nu se dezvolta. Trebuie insa sa tineti minte ca odata decongelate isi vor pierde din fermitate, deoarece cristalele de gheata formate distrug structura celulelor. Gatite insa vor fi consumate la fel ca cele proaspete.

    4.Iarna puteti gati ciorbe delicioase fara a folosi conserve de zarzavat. Morcovii, cartofii, pastarnacul, telina le puteti cumpara proaspete. Iar rosiile si ardeii se pot congela. Toamna, spalati bine rosii si ardei capia rosii, bagati cantitati egale la robot si maruntiti-le la cutit. Puneti in pungi groase de plastic cantitati potrivite de legume si inghetati-le. Pentru a da culoare si gust ciorbelor de iarna nu mai este nevoie decat sa scoateti un pachetel din congelator.

    5.Pentru a mentine salata verde fradega mai multa vreme spalati frunzele si puneti-le la frigider intr-o casoleta de plastic bine inchisa inainte de a se scurge complet de apa.

    6.Ceapa verde se mentine mai bine la frigider intr-o punga de plastic umpluta cu aer si legata bine.

    7.Fasolea pastai verde sau galbena se pastreaza foarte bine la congelator. Spalati bine cantitea pe care doriti sa o inghetati si taiati capatul cu codita. Puneti pastaile pe foc 2 minute intr-o oala cu apa clocotita. Raciti apoi cu apa rece si lasati-le sa se scurga bine. Folositi preferabil pungi groase de plastic pentru a le depozita in congelator .
    serenaAS
    serenaAS
    NIVEL 1
    NIVEL 1


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 20/01/2012
    Varsta : 41

    SFATURI CULINARE Empty Re: SFATURI CULINARE

    Mesaj Scris de serenaAS Lun Apr 02, 2012 2:20 am

    Cum alegem peste proaspat?

    Pescuitul este o distracție minunată. Majoritatea bărbaților sunt pasionați de procesul de pescuit. Cine a gustat vreodată ciorbă de pește, preparată din peștele proaspăt, cu siguranță va spune, că ea este cu o mie de ori mai gustoasă, decît cea preparată din peștele congelat.

    Nu întotdeauna avem posibilitate de a pleca la pescuit, deseori «prindem» pești la magazin sau la piață. De aceea nu putem fi siguri, că produsul este proaspăt. Cum alegem pește proaspăt?Urmăriți criteriile de mai jos:


    • Miros. Cu cît peștele este mai proaspăt, cu atît miroase mai puțin. Mirosurile sînt diferite. Peștele de mare și peștele de lac au un miros diferit.
    • Urechile. Dacă peștele este proaspăt, urechile au o culoare intensă. Ele trebuie să se deschidă foarte ușor.
    • Ochii. Fiți atenți: pupila trebuie să fie colorată și bine definită.
    • Burta. Burta peștelui proaspăt este netedă în caz cînd nu este plină de icre.
    SFATURI CULINARE Img_b1ea009edab10c2ece1eea4521c08c7a
    • Dacă ați cumpărat peștele și vreți să aflați, dacă el este proaspăt, puteți să efectuați un experiment. Umpleți un vas cu apă, puneți peștele în apă. Peștele proaspăt se scufundă.
    • Carnea Peștele proaspăt are pielea lucioasă și ușor umedă, carnea este prinsă bine de oase.
    • Solzi. Solzii trebuie să fie lucioși, să fie strînși lipiți de corp.



    Cum să distingem un pește neproaspăt?



    • Un miros neplăcut ne spune, că peștele este stricat.
    • Urechile sînt verzui, de culoare întunecată.
    • O pupilă acoperită cu un strat albicios, indică un pește care nu este proaspăt.
    • Flegmă. Peștele proaspăt este acoperit cu flegma incoloră. Peștele stricat este acoperit cu flegma verzuie sau de culoare închisă și are un miros neplăcut.
    • Culoare. Peștele este lipicios și alunecos, are un aspect «citos».



    Cum să scăpăm de mirosul de mîl?SFATURI CULINARE 000_004


    Unele specii de pești au mirosul și gustul neplăcut de mîl. Ca să scăpăm de el, trebuie să frecăm peștele cu piper negru amestecat cu mărar. Îl lăsăm așa pentru jumătate de oră. Apoi îl spălăm și îl preparăm în mod obișnuit. Mărarul ne ajută să scăpăm de mirosul urît.
    Mai există încă o metodă simplă: peștele bine curățat se spală cu soluție salină, care neapărat trebuie să fie rece.
    serenaAS
    serenaAS
    NIVEL 1
    NIVEL 1


    Mesaje : 10
    Data de inscriere : 20/01/2012
    Varsta : 41

    SFATURI CULINARE Empty Re: SFATURI CULINARE

    Mesaj Scris de serenaAS Lun Apr 02, 2012 2:39 am

    Cum vopsim ouale?

    Foarte curând va fi celebrată una dintre cele mai preferate sărbători creştine – Paştele. Ouăle vopsite sunt simbolurile acestei sărbători minunate. Se obişnuieşte ca ouăle să fie servite la masă şi să se ofere drept cadou.

    Oul reprezintă personificarea începutului vieţii. O mulţime de ceremonii se bazează pe această concepţie, toate aceste obiceiuri fiind păstrate până azi din cele mai vechi timpuri. De exemplu, până acum, în unele aşezări rurale, la construcţia unei case noi, pe fundament se pune un ou, pentru ca în casă să domnească prosperitatea şi pacea.

    Există mai multe presupuneri despre modul cum a apărut obiceiul de a dărui şi a vopsi ouăle de Paşti. Legenda populară spune că,în ziua Învierii, Maria Magdalena a dăruit ouă lui Tiberius, zicând cuvintele: "Hristos a înviat!” Tiberius a răspuns: ”Acest lucru este imposibil, aşa cum este imposibil ca oul să devină roşu.” Şi s-a întâmplat un miracol: oul s-a colorat în roşu.

    Istoricii prezentă o versiune mai realistă a originii acestui obicei frumos. Pe parcursul postului de 40 de zile, începând din ziua de miercuri din prima săptămână, este interzis de mâncat ouă. Dar găinile oricum făceau ouă, în ciuda oricăror reguli. Pentru ca ouăle nu se strice, oamenii le fierbeau mult timp. Şi pentru ca să nu încurce ouăle vechi cu cele mai proaspete, oamenii adăugau în apa în care fierbeau ouăle plante care conţin coloranţi naturali.

    Cum vopsim ouăle? Dezvăluim secretele





    SFATURI CULINARE 139957_6


    Pentru vopsirea ouălor se pot utiliza coloranţi alimentari sintetici sau naturali: coji de ceapă, frunze de mesteacăn, conopidă, sfeclă, etc.

    Pentru ca ouăle să nu se spargă în timpul fierberii, ele trebuie ţinute aproximativ o oră la loc cald. În apa unde se vor fierbe ouăle, puteţi adăuga o lingură de sare.

    Ouăle vor avea un aspect deosebit de original, dacă vor fi pictate într-un mod special – cu pete. Pentru a face acest lucru, trebuie să rostogoliţi ouăle umede în orez, apoi să le înfăşuraţi într-o bucată de tifon şi să legaţi cu aţă, pentru ca orezul să se lipească de ele. Apoi, ouăle se fierb în apă cu colorant special ca de obicei. Când veţi scoate oul şi veţi dezlega tifonul, în locurile în care era lipit orezul vor rămâne mici pete albe.

    Înainte de fierbere, puteţi lega ouăle cu fire de aţă colorate. În acest mod se vor obţine ornamente interesante. Pentru ca ouăle vopsite să strălucească, acestea ar trebui să fie şterse bine şi apoi unse cu ulei de floarea soarelui.

    Pentru ca vopseaua să se aplice echivalent pe toată suprafaţa, înainte de fierbere ştergeţi ouăle cu amestec de apă şi săpun sau cu alcool.

    Ouăle de Paşti pot fi decorate în diferite moduri: pictate de mână, ornamentate cu diferite aplicaţii, se pot încleia cu mărgele şi pietre, se fac desene cu ceară, cu alte cuvinte, se dă frâu liber imaginaţiei. Este important de reţinut că sărbătoarea Paştelui este o sărbătoare a Reînvierii, iertării păcatelor, sărbătoarea bine-voinţei şi milosteniei. De fapt, nu este atât de important cu ce sunt vopsite oule. Principalul lucru este ca, atunci când oferiţi oul drept cadou, să oferiţi şi o parte din căldura sufletului celor apropiaţi şi dragi!

    Continut sponsorizat


    SFATURI CULINARE Empty Re: SFATURI CULINARE

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat

      Subiecte similare

      -

      Data/ora curentă este: Joi Mai 16, 2024 10:03 pm