CULINAR FORUM BY VIO

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
CULINAR FORUM BY VIO

RETETE CULINARE:DE LA LUME ADUNATE SI IARA`LA LUME DATE!

ORA EXACTA

Weather Widget

Ultimele subiecte

» TORT DIPLOMAT CU CAPSUNI
ZODIAC GASTRONOMIC 75ed7710Joi Oct 18, 2012 2:42 am Scris de RadarForum

» Tratament naturist pt colesterol si trigliceride
ZODIAC GASTRONOMIC 75ed7710Dum Iul 08, 2012 2:57 am Scris de NicoletaSima

» Meniul zilei
ZODIAC GASTRONOMIC 75ed7710Sam Iul 07, 2012 4:11 am Scris de AnastasiaM

» Aici...Grecia
ZODIAC GASTRONOMIC 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:40 am Scris de monic

» Chiftelute din dovlecei
ZODIAC GASTRONOMIC 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:34 am Scris de monic

» Prajitura cu mac si prune
ZODIAC GASTRONOMIC 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:31 am Scris de monic

» Zacusca cu ciuperci
ZODIAC GASTRONOMIC 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:28 am Scris de monic

» Piept de pui cu sos alb
ZODIAC GASTRONOMIC 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:24 am Scris de monic

» Supa de morcov si dovleac cu ardei gras
ZODIAC GASTRONOMIC 75ed7710Vin Iul 06, 2012 3:19 am Scris de monic

» Un excavator de inghetata!
ZODIAC GASTRONOMIC 75ed7710Vin Iul 06, 2012 2:57 am Scris de monic

» CHIPSURI DE DOVLECEI(BIO)
ZODIAC GASTRONOMIC 75ed7710Mar Iul 03, 2012 3:16 am Scris de olga40

» INGHETATA CARAMEL CU CROCANT LION
ZODIAC GASTRONOMIC 75ed7710Mar Iul 03, 2012 3:11 am Scris de olga40

» DULCEATA DE ZMEURA
ZODIAC GASTRONOMIC 75ed7710Mar Iul 03, 2012 3:05 am Scris de olga40

» maiestrie-talent-fantezie
ZODIAC GASTRONOMIC 75ed7710Dum Iul 01, 2012 3:12 am Scris de Narcisa91

» Harissa-sosul care taie arsita
ZODIAC GASTRONOMIC 75ed7710Joi Iun 28, 2012 7:51 am Scris de jeni

COUNTERS

CULINAR FORUM BY VIO

CULINAR FORUM BY VIO

SFATURI CULINARE

RADIO KISS FM


POFTA BUNA!

Food Photos

A/CLIK dr.

free counters
Free counters Curs Valutar BNR Convertor Valutar Page Rank CULINAR FORUM BY VIO Top66 Statistici TOP-SITEURI - Cele mai vizitate siteuri astazi TOP-RO - Top siteuri din Romania ClickLink.ro director web

MERCI PT.VIZITA!!!

LinkPro - Director Web

2 participanți

    ZODIAC GASTRONOMIC

    Vio
    Vio
    Admin
    Admin


    Mesaje : 221
    Data de inscriere : 31/07/2011
    Varsta : 62
    Localizare : Arad

    ZODIAC GASTRONOMIC Empty ZODIAC GASTRONOMIC

    Mesaj Scris de Vio Vin Sept 09, 2011 4:56 am

    1.Pesti
    Le place in primul rand bucataria vegetariana


    Exista doua variante: fie filiformi si eterici, fie rotunjori si molateci. Au o tinuta lejera. Miscarile le sunt fine, abia perceptibile. Le este caracteristica privirea stralucitoare, ganditoare sau plina de entuziasm, precum si buzele pline, senzuale.
    Le place in primul rand bucataria vegetariana: salate, legume fierte, fripte sau inabusite, fructe crude. Adora specialitatile orientale, de exemplu mancarurile de orez cu multe verdeturi.





    2.Varsator
    Garniturile preparate din diverse legume

    Varsatorii sunt de statura medie sau inalta, au o constitutie gracila, miscarile le sunt ample si dezordonate. Privirea le este rece ca gheata, ochii sunt albastri sau cenusii. Le place gastronomia moderna, dar nu dispretuiesc nici mancarurile in culori vii, preparate cu coloranti artificiali
    De langa mancarurile usoare si aromate nu pot lipsi garniturile preparate din diverse legume. Ca desert prefera clatitele, vata de zahar sau inghetata. Ca bautura, alegerea lor este sampania.


    3.Capricorn
    Le place supa de carne, dar si carnatii fripti


    Caracteristica pentru ei este silueta uscativa, ciolanoasa, uneori de-a dreptul desirata. Au pielea palida si aspra la atingere. Privirea le este usor melancolica. Alimentatia lor este caracterizata de economie si spirit practic. Daca timpul le-o permite, inghit repede ceva.
    Le place supa de carne, dar si carnatii fripti, carnea afumata, lintea si tot felul de semipreparate. Acorda prioritate gusturilor simple. Dupa ce studiaza meniul, comanda carnuri uscate sau fripturi, pe care le asorteaza cu vinuri albe sau rosii.





    4.Sagetator
    Sunt innebuniti dupa prajiturelele ornate cu spuma sau jeleu

    Au o silueta masiva si o pronuntata tendinta la ingrasare. Au o frunte inalta si boltita. Privirea lor optimista si plina de altruism sugereaza totodata senzualitate. Le plac foarte mult mancarurile stropite din belsug cu smantana sau diferite sosuri.
    Dulciurile de tot soiul fac parte si ele din alimentatia lor obisnuita. Sunt innebuniti dupa prajiturelele ornate cu spuma sau jeleu si fac sa alunece desertul cu cate un paharel de lichior dulce de fructe sau o halba de bere cu miere.





    5.Scorpion

    Exista ceva aparte in felul in care arata un Scorpion. Cei nascuti in aceasta zodie au o inaltime medie si poarta trasaturi asimetrice. Au o privire misterioasa, aproape hipnotica, senzuala, de sub niste sprancene puternice, care eventual chiar se ating.

    Obiceiurile lor alimentare pun alaturi cele mai diferite mancaruri. In timpul saptamanii consuma alimente puternic condimentate, dar si produse de fast-food. In loc de painea cu unt si salam aleg curiozitati de genul peste crud





    6.Balanta
    Sunt adevarati gurmanzi



    Silueta armonioasa, uneori fragila a Balantelor este facuta si mai atragatoare uneori de rotunjimile de pe alocuri. Au o privire jucausa, vesnic gata de a flirta, insa fara nici o urma de agresivitate, ceea ce pentru sexul opus reprezinta intotdeauna o capcana. Sunt adevarati gurmanzi.

    Le plac mesele alcatuite din multe feluri de mancare, chiar 6 sau 8 feluri minuscule. N-ar renunta la desert pentru nimic in lume. Nu ezita sa guste mancaruri neobisnuite cum ar fi puii de balta sau ouale de potarniche.





    7.Fecioara
    Le place sa manance paine cu unt, müsli si cereale integrale


    Fecioarele sunt dotate cu o agilitate extraordinara, au o statura medie, cu membre lungi si umerii usor cazuti. Cerceteaza lumea si evenimentele din jur intr-un mod extrem de rational si obiectiv. Sunt purtatorii de stindard ai alimentatiei sanatoase, fiind vizitatori frecventi ai magazinelor care vand alimente biologice.

    Nu le este straina bucataria vegetariana. Le place sa manance paine cu unt, müsli si cereale integrale. Le plac alunele si migdalele si, cand li se ofera ocazia, nu se dau in laturi de la consumarea alimentelor condimentate, care ajuta digestia.





    8.Leu

    Prefera un pranz tipic frantuzesc cu cele patru feluri de mancare

    Leii sunt inalti sau foarte inalti, cu torace puternic si umeri lati. Au o tinuta distinsa si impunatoare, care sugereaza autoritate si prestanta. In privirea lor se poate citi mandria de a fi superiori celor din jur (fie acest lucru adevarat sau doar in imaginatia lor).

    Sunt in primul rand carnivori, preferand carnurile gatite pe gratar sau la frigaruie, cu sosuri preparate cu vin rosu, langa care nu mananca paine. Un pranz tipic frantuzesc cu cele patru feluri de mancare ale sale este foarte drag inimii unui Leu.





    9.Rac
    Salata de raci, prajiturile in foietaj sau torturile

    Racii sunt mai mici de inaltime si au o silueta mai plinuta. Au o tinuta relaxata, masiva, linistita. Privesc lumea cu niste ochi mari, inocenti, romantici, sensibili, dornici de iubire. Pentru ei, cea mai importanta faza este prepararea mancarii - sigur, gustand-o frecvent si pe indelete, pe tot parcursul acestui proces.

    De pe lista mancarurilor preparate laborios nu pot lipsi delicatese precum salata de raci, prajiturile in foietaj sau torturile


    10.Gemeni
    Consuma cu placere alimente de fast-food


    Au o silueta gracila, aproape aeriana, se misca mult si usor. Sunt mereu in cautare de informatii, experiente si senzatii noi, cu privirea lor plina de inocenta si curiozitate. Consuma cu placere alimente de fast-food, cum sunt hamburgherii si hot-dog.
    Au o silueta gracila, aproape aeriana, se misca mult si usor. Sunt mereu in cautare de informatii, experiente si senzatii noi, cu privirea lor plina de inocenta si curiozitate. Consuma cu placere alimente de fast-food, cum sunt hamburgherii si hot-dog. Le plac pastele fainoase, müsli de diferite varietati, iaurtul, fructele. Alimentatia nu e prea importanta pentru ei, ci se situeaza pe planul al doilea. Musafirii de la cina sunt mult mai importanti decat cina in sine.


    11.Taur

    Adorati dineurile si petrecerile



    Au o constitutie indesata, usor greoaie, cu forme masive si ceafa groasa „de taur”. Au o privire prietenoasa si sincera. Sunt capabili sa depuna un efort fizic prelungit si sunt foarte priceputi la munci grele care necesita forta si putere.
    Le place sa consume mancaruri grele, de exemplu prajeli, varza sau galuste. Adora petrecerile si dineurile cu numeroase feluri de mancare, la care, intre servirea acestora, pot sa asculte muzica


    12. Berbec

    Vi se potrivesc preparatele din carne


    In general, Berbecii sunt de statura mijlocie, au o tinuta eleganta si o alura relativ atletica, cu musculatura destul de dezvoltata, cu aspect usor colturos.
    Din persoana lor emana energia, dinamismul si pofta de viata. Privirea lor deschisa sugereaza incredere si curaj. Au nevoie de un aport continuu de proteine si vitamine, pentru a putea sa se mentina in forma. Le plac diferitele mancaruri preparate din carne, chiftelutele, carnea la gratar - in sange sau bine prajita, precum si alimentele bogate in fibre.
    jeni
    jeni
    NIVEL 3
    NIVEL 3


    Mesaje : 66
    Data de inscriere : 01/08/2011
    Localizare : Arad

    ZODIAC GASTRONOMIC Empty Re: ZODIAC GASTRONOMIC

    Mesaj Scris de jeni Mar Sept 13, 2011 5:56 am

    perfect adevarat,atat la berbeci cat si la pesti,eu si sotul meu...

      Data/ora curentă este: Joi Mai 16, 2024 5:58 pm